Historia

Szkoła Języka Polskiego im. Janusza Korczaka powstała w październiku 1990 roku z inicjatywy grupy osób kierowanych przez Izabellę Whiting. Do roku 2005 działała jako Polska Szkoła Sobotnia im. Św. Józefa. Od 2005 patronem szkoły jest Janusz Korczak- były lekarz, pisarz, publicysta, działacz społeczny i pedagog z powołania. Od początku swej działalności szkoła była blisko związana z parafią Św. Józefa w Central Falls w Stanie Rhode Island, gdzie do czerwca 2018 roku obywały się zajęcia. Od września 2018 roku szkoła przeniosła swoją działalność do parafii Św. Wojciecha w Providence.

Szkoła posiada charakter niedochodowy, całość wpływów finansowych przeznaczona jest na cele i rozwój szkoły. Głównym źródłem dochodów są opłaty za szkołę oraz dotacje osób prywatnych.

Obecnie placówka podlega Centrali Szkół Dokształcających (www.centralapolskichszkol.org) z siedzibą w Nowym Jorku. Szkołą zarządza Rada Szkoły (Rada Pedagogiczna i Komitet Rodzicielski).

Od ponad 30 lat, kadra pedagogiczna związana ze szkołą stara się rozbudzać w najmłodszych chęć poznawania języka ojczystego ich rodziców i dziadków, uświadamiać im jak ważna jest świadomość pochodzenia a także znajomość tradycji i kultury kraju swoich przodków. Staramy się również by nasi uczniowie aktywnie angażowali się w życie parafii poprzez prezentowanie swoich umiejętności w trakcie uroczystości religijnych i świeckich.